Processing math: 100%
Home / Aptitude Tests / Chemistry / If the volume of a g...
If the volume of a given mass of a gas at 0ºc is 2...

If the volume of a given mass of a gas at 0ºc is 29.5cm3. What will be the volume of the gas at 15ºc, given that the pressure remains constant. 

A.

31.6

B.

62.2

C.

32.7

D.

31.1

Correct answer is D

Charles' law is a special case of the ideal gas law in which the pressure of a gas is constant.

Charles's law defines the direct relationship between temperature and volume.

GIVEN DATA: V1 = 29.5cm3,  V2 = ? ,  T1 = 0ºc or 273k,  T2 = 15ºc or 288k

V1T1V2T2

V2 = V1xT2T1 → 29.5x288273

V2 = 31.1cm3