450cm3
300cm3
200cm3
150cm3
Correct answer is A
From the dilution law
C1V1 = C2V2
C1 = Initial Concentration of NaOH = 0.6M
V1 = Initial Volume of NaOH = 300cm3
C2 = Final Concentration of NaOH = 0.4M
V2 = Final Volume of NaOH = ?
V2 = C1V1C2
V2 = 0.6×3000.4
V2 = 450 cm3
Correct Computation as it follows the equation specified
At the same temperature and pressure, 50 cm<sup>3</sup> of nitrogen gas contains the sam...
WHICH OF THE FOLLOWING PETROLEUM FRACTIONS YIELDS VASELINE AND PARAFFIN WAX ON REDISTILLATION? ...
Ethene undergoes mainly addition reactions because it is ...
The simplest branched-chain hydrocarbon is ...
What is the atomic number of Chlorine? ...
Tetraoxosulphate (IV) ions are finally tested using? ...
C(s) + H2O(g) → H2(g) + CO2(g) ΔG for the reaction above at 1300k is -43KJ. At this temp...