In a reaction: SnO2+2C→Sn+2CO the mass ...
In a reaction: SnO2+2C→Sn+2CO the mass of coke containing 80% carbon required to reduce 0.302 kg of pure tin oxide is?
(Sn - 119, O - 16, C - 12).
0.40 kg
0.20 kg
0.06 kg
0.04 kg
Correct answer is C
In the reaction: SnO2+2CO
From the equation above
2(12 g) carbon = 151 g SnO2
24 g carbon =151 g SnO2
= 0.302 kg SnO2 = 24/151g χ 0.0302 kg carbon = 0.048 kg carbon
Mass of coke is required not mass of carbon,so it is (0.048×100)÷80 = 0.06
In a reaction: SnO2+2C→Sn+2CO the mass of coke containing 80% carbon required to r...
An electron can be added to a halogen atom to form a halide ion with ...
The molecular formula of a common organic laboratory anaesthetic is ...
What is the pH of 0.001 mol dm-3 solution of sodium hydroxide ...
Thermal cracking of alkanes usually ...
Mineral acids are usually added to commercial hydrogen peroxide to ...
When air is passed through alkaline pyrogallol and then over quicklime, the only gases left are? ...