What is the pH of 0.001 mol dm-3 solution of sodium hydro...
What is the pH of 0.001 mol dm-3 solution of sodium hydroxide
14
13
12
11
Correct answer is D
[H+][OH−]=10−14
[H+]=10−14/[OH−]=10−14/(1∗10−3)=10−11
pH = -Log10[H+]
= - Log10[10-11] = - 1 * -11 Log10[10-11] = 1 = -1 * -11 * 1 = 11