What number of moles of oxygen would exert a pressure of ...
What number of moles of oxygen would exert a pressure of 10 atm at 320 K in an 8.2 dm3 cylinder?
[R=0.082 atm dm−3 mol−1 K−1]
0.32
1.52
3.13
31.25
Correct answer is C
P = 10atm, T= 320K, V= 8.2dm3
PV =nRT
n = P * V/R * T
10 * 8.2/0.082 * 320
= 82/26.24
n = 3.13
Which of the following carbohydrates does NOT usually occur in the crystalline form? ...
Reaction undergone by compounds with the general formula Cn H2n+2 include...
The reaction that occurs all the anode when CuSO4(aq) is electrolyzed using carbon electrode is...
How many unpaired electron(s) are there in the nitrogen sub-levels? ...
A chemical process in which there is a gain of electrons is known as? ...
What is the chemical symbol for Lead? ...
The three-dimensional shape of methane is ...
Which of the following gases contains the least number of atoms at s.t.p? ...