A hydrocarbon contained 14.3% hydrogen. The empirical for...
A hydrocarbon contained 14.3% hydrogen. The empirical formula for the hydrocarbon is [H= 1.0, C= 12.0]
CH
CH2
CH3
CH4
Correct answer is B
The percentage of Carbon in the compound is (100 - 14.3)% = 85.7%
C : H
85.712.0:14.31.0
7.14:14.3
7.147.14:14.37.14
≊
Therefore, the empirical formula is CH_{2}.
Which of the following statements about an electrochemical cell is correct? Oxidation occurs ...
A sample of temporary hard water can be prepared in the laboratory by? ...
How many atoms are contained in 0.2moles of nitrogen? [N_{A} = 6.02 \times 10^{23}]...
The type of bonding in [Cu(NH_3)^4]^{2+} is ...
What is the chemical symbol for Tennessine? ...
The Van der waals' forces are dominant intermolecular forces in_______? ...