66.00
65.50
65.00
65.40
Correct answer is D
Isotope 65X30 (with a mass of 65 and an abundance of 60%):
Relative mass contribution = (65 * 60%) = 39.00
Isotope 66X30 (with a mass of 66 and an abundance of 40%):
Relative mass contribution = (66 * 40%) = 26.40
Now, add the relative mass contributions of both isotopes:
Relative atomic mass Ar = 39.00 + 26.40 = 65.40
So, the relative atomic mass of element X is 65.40. The correct option is:
65.40
Palm wine turns sour with time because? ...
2SO2(g) + O2(g) → 2SO3. In the reaction above, the standard heats of formation of SO2(g) and SO...
How many atoms are contained in 0.2moles of nitrogen? [NA=6.02×1023]...
A common characteristic shared by iron and aluminium is that both? ...
When alkanols react with sodium, the ga evolved is ...
Which of the following formula is that of a dicarboxylic acid? ...