An organic compound contains 72% carbon, 12% hydrogen and...
An organic compound contains 72% carbon, 12% hydrogen and 16% oxygen by mass. What is the empirical formula of the compound?
[ H = 1.0. C = 12.0, O = 16.0 ]
C3H8O
C6H12O
C6H12O2
C12H12O11
Correct answer is B
C = 72 / 12 H = 12 / 1 O = 16 / 16
C = 6 H = 12 O = 1
: EMPIRICAL FORMULA
C6H12O
What is the atomic number of Livermorium? ...
Which of these sources of water may likely contain the least concentration of Ca2+ and Mg\(^{...
Geometric isomerism can exist in ...
A certain hydrocarbon on complete combustion at s.t.p produced 89.6dm3 of CO2 and 54g of w...
Catalytic hydrogenation of benzene produces ...