If the quantity of oxygen occupying 2.76L container at a ...
If the quantity of oxygen occupying 2.76L container at a pressure of 0.825 atm and 300k is reduced by one-half, what is the pressure exerted by the remaining gas?
1.650atm
0.825atm
0.413atm
0.275atm
Correct answer is A
Using the combined gas law formula,
Given that P1 = 0.825, V1 = 2.76 L, V2 = 1.38 L, P2 = ?
And T1 = T2; we would have P2 = [ P1 X V1 ] ÷ V2
: [0.825 X 2.76] ÷ 1.38
= 1.650atm
The following molecules have double covalent bonds between two atoms except? ...
Which of the following gases is used to retard the vaporization of the filament in a light bulb? ...
Two atoms represented as U and U are? ...
In electrovalency, the oxidation number of the participating metal is always ...
Carbon (II) oxide is considered dangerous if inhaled mainly because it? ...
(I). 3CuO(s) + 2NH3(g) -----> 3Cu(s) + 3H2O(l) + N2(g) (II). 2NH3(g)&n...
The oxidation number of sulphur in Fe2(SO4)3 is...
CH4(g) + Cl2(g) → CH3 Cl(s) + HCl(g) The major factor that influence the rate of the reaction abo...