150°C
177°C
75°C
120°C
Correct answer is A
Parameters given:
V1 = 200 cm3; T1 = 27 + 273 = 300K.
V2 = 150 cm3; T2 = ?
P2 = 2P1.
Using the Ideal Gas Equation:
P1V1T1=P2V2T2
P1×200300=2P1×150T2
23=300T2
T2 = 450K.
= 450K - 273K
= 177°C
177 - 27 = 150
That is the amount by which T1 must be increased.