0.490g
0.049g
0.245g
0.0245g
Correct answer is C
Using
n = cv where n = no of mole, c = molar concentration(mol/dm3) and v = volume( dm3)
volume = 500cm3 = 0.5dm3, c = 0.005moldm−3
number of mole(n) = c x v = 0.5 X 0.005 = 0.0025mol.
but n = massmolarmass = 0.0025 = mass98 (where 98g/mol is the molar mass of H2SO4)
mass of H2SO4 = 0.0025 x 98 = 0.245g.
Steam changes the colour of anhydrous cobalt (ll) chloride from ...
How many electrons will be found in the nucleus of an atom with mass number 23 and 17 neutrons? ...
Which of the following statements is not true of tin? it ...
A compound has an empirical formular CH2O and molecular mass of 90. [H = 1.00, C = 12.0, O = 16.0...
An acid and its conjugate base...
The sulphide that is commonly used in coating electric fluorescent tubes is? ...
How many Faradays of electricity are required to liberate 9g of aluminium? [Al = 27] ...
Which of the following statements is not correct? The 4s orbital ...