What mass of copper would be deposited by a current of 1....
What mass of copper would be deposited by a current of 1. 0 ampere passing for 965 seconds through copper (ll) tetraoxosulphate (IV) solution? [Cu = 63.5; 1F = 96500C]
0.318g
0.635g
18g
6.35g
9.65g
Correct answer is A
Cu2+ + 2e- → Cu, From the equation 2 Faraday will liberate 63.5gm of copper The quantity of electricity passed (Q) Q = 1. 0 965 = 965 coulomb :. 2 x 96500 → 63.5, 965 → x. x = 965 / 2x96500 x 63.5 = 0.3175g ≈ 0.328
Which of the following quantities is the same for one mole of Br2(l) and one mole of He(g)?...
The maximum number of covalent formed by nitrogen is ...
When excess chlorine is mixed with ethane at room temperature, the product formed is? ...
An element wil readily form an electrovalent compound if it electron configuration is ...
If an atom is represented as 2311X, which of the following deduction is correct?...
How many electrons are in the L shell of 3115P?...
What is the chemical symbol for Plutonium? ...
Which of the following reactions is common to all hydrocarbones? ...
A change in temperature of a saturated solution disturb the equilibrium between the ...