Mg2 + 2HCI(aq) → MgCI2(g) + H\(_{...
Mg2 + 2HCI(aq) → MgCI2(g) + H2(g).
From the equation above what mass of hydrogen would be produced if 12.0 g of magnesium reacted completely with dilute hydrochloric acid? (H = 1, Mg = 24)
1.0g
2.0g
6.0g
12.0g
24.0g
Correct answer is A
Mg2 + 2HCI(aq) → MgCI2(g) + H2(g).
24g Mg reacts with 2g H
1g Mg = 224g H
12g Mg = 224×12g H
= 1g H.
The shape of a molecule of water is _______? ...
30cm3 of oxygen at 10 atmospheres pressure is placed in a 20 cm3 container. Calculate the ...
What is the main environmental concern associated with sulfur dioxide emissions? ...
Which of the following statements is not true of halogens? ...
The shape of a graphite crystal is ...
Which of the following compounds of tin is a strong reducing agent? ...
Which of the following metals is commonly alloyed with copper to make brass? ...