0.1 Faraday of electricity was passed through a solution ...
0.1 Faraday of electricity was passed through a solution of copper (ll) sulphate. The maximum weight of copper deposited on the cathode would be [Cu = 64]
64.0g
32.0g
16.0g
6.4g
3.2g
Correct answer is E
CuSO4 → Cu2+ + SO42+
Cu2+ + 2e → Cu
1 Faraday will deposit 642gms of copper
0.1 faraday will deposit 642×110=6420
= 3210 = 3.2gms
A compound commonly used for sterilization and preservation of specimens and food is ...
The scientist who stated that matter can be converted into energy is? ...
Which of the following gases are diatomic except ...
Calcium tetraoxosulphate (VI) dissolves in water only sparingly to form a ...
Which of the following elements would produce coloured ions in aqueous solution? ...
What is the atomic number of Silicon? ...