2.0 moles
1.0 moles
0.5 mole
0.25 mole
Correct answer is B
mole = (M x V ) / (1000cm3) = (0.5 x 1000cm3) = 0.5 moles
For H2SO4 → 2H+SO42-
1 mole of H+ = 0.5 moles
2H+ = 2 x 0.5 mole = 1.0 mole
What is the chemical symbol for Hafnium? ...
Catalytic hydrogenation of oils results in the production of ...
The colour of litmus in an alkaline medium is ...
Which of the following properties of covalent compounds is not correct? They ...
What reaction takes place when palm-oil is added to potash and foam are observed? ...
Consider the following reaction equation N2(g) + 3H2(g) ⇌ 2NH3(g) �...