1.40 χ 102 dm3
14.0 χ 102 cm3
1.40 χ 10-2 dm-2
14.0 χ 10-2 cm3
Correct answer is A
Na2C2O4 + CaCl2 → CaC2O4 + 2NaCl
molar mass of Na2C2O4 = 134
molarity in 1000g H2O = (1.9)/(134) = 0.014 m
but in 502 g mole = (0.014)/(50) χ 1000 = 0.28 m
M1V1 = M2V2
V2 = (M1V1)/(M2) = (0.28 χ 50)/(0.1) = 140
= 1.40 χ 102 dm3
The volume occupied by 17g of H2S at s.t.p. is [H = 1.00, S = 32.0, Molar volume = 22.4 dm3]...
The solubility in moles per dm3 of 20g of CuSO4 dissolve in 100 of water at 180°C is? (Cu = 63.5...
When magnesium ribbon burns in air, the products are...
The oxidation number of chlorine is + 1 in ...
The hydrolysis of groundnut oil by potassium hydroxide is known as ...
What is the chemical symbol for Praseodymium? ...
What type of reaction is involved in the formation of alkanols from alkenes? ...