Processing math: 100%
Home / Aptitude Tests / Chemistry / Calculate the solubi...

Calculate the solubility in mol dm-3 of 40g of CuSO4 diss...

Calculate the solubility in mol dm-3 of 40g of CuSO4 dissolved in 100g of water at 120°C?
[Cu = 64, S = 32, O = 16]

A.

4.00

B.

2.50

C.

0.40

D.

0.25

Correct answer is B

Solubility = number of moles of solutionvol of solution

100g of water = 100 cm3 = 0.1 dm3.

CuSO4 = 160 g/mol

No of moles of CuSO4 in 40g = 40160

= 0.25 mol.

Solubility = 0.250.1

= 2.5 moldm3.