2Na(s) + 2H2O(l) → 2NaOH(aq) + H2(g)
From the...
2Na(s) + 2H2O(l) → 2NaOH(aq) + H2(g)
From the equation above, calculate the mass of sodium hydroxide produced by 2.3g of sodium.
[H = 1, O = 16, Na = 23]
0.40g
0.80g
4.00g
8.00g
Correct answer is C
2Na(s) + 2H2O(l) → 2NaOH(aq) + H2(g)
Relative molecular mass of NaOH = 23 + 16 + 1 = 40smol-1
2 * 23g of sodium react with water to produce
2 * 40g of NaOH
∴ 2.3g of sodium will react with water to produce
(2.3 * 40 * 2)/(23 * 2) = 4.00g
On which of the following is the solubility of a gaseous substance dependent? I. Nature of so...
Chlorine is prepared on a large scale by the...
The hydrocarbon that burns in air with a sooty flames is ...
The function of limestone in the extraction of iron in the blast furnace is...
A white precipitate was formed when BaCl2(aq) was added to an aqueous solution of a salt X. ...
Copper metal will react with concentrated trioxonitrate (V) acid to give? ...
When air is passed through alkaline pyrogallol and then lime water, the gases left are ...