How many moles of limestone will be required to produce 5...
How many moles of limestone will be required to produce 5.6g of CaO?
[Ca = 40, C = 12, O= 16]
0.20 mol
0.10 mol
1.12 mol
0.56 mol
Correct answer is B
CaCO3 → CaO + CO2
CaCO3 = 40 + 12 + 16 * 3 = 100, CaO = 40 + 16 = 56
56gt of CaO was produced by 100g of CaCO3
∴ 5.6g of CaO will produce by
(5.6 * 100)/56 = 10g of CaCO3
moles = mass/molar mass = 10/100 = 0.10m
The cleansing action of soap in hard water is not satisfactory because soap ...
What is the atomic number of Polonium? ...
What is the atomic number of Protactinium? ...
Salts that contain water of crystallization are said to be...
The oxide that remains unchanged when heated in hydrogen is? ...
The chemicals used to soften hard water involves the addition of ...