The solubility in mol dm/-3 of 20g of CuSO4 dissolved in ...
The solubility in mol dm/-3 of 20g of CuSO4 dissolved in 100g of water at 180o is
[Cu = 64, S = 32, O =16]
0.13
0.25
1.25
2.00
Correct answer is C
Relative molecular mass of CuSO4 = 64 + 32 + 16 * 4 = 160
The number of moles of CUSO4 = reacting mass/molecular mass = 20/160 = 0.125
100g of water dissolved 0.125m of CuSO4
100g of water will dissolve (0.125 * 1000)/100 = 1.25mol dm3
A measure of the degree of disorder in a chemical system is known as the ...
The lanthanides and actinides are located in which block of the periodic table? ...
What is the atomic number of Iron? ...
3Cu(s) + 8HNO3(aq) 3Cu(NO3)2(aq) + 4H2O(l) + 2NO(g) In the equation above, copper is ...
When ice is changing to water, its temperature remains the same because the heart gained is ...
How many unpaired electron are in the p-orbitals of a fluorine atom? ...
2CO(g) + O2(g) → 2CO2(g) Given that ΔH[CO]is -110.4 kJmol-1 and ΔH[CO2] is -393.0 kJmol-1, the ...