Chlorine consisting of two isotopes of mass number 35 and...
Chlorine consisting of two isotopes of mass number 35 and 37 in the ratio 3:1 has an atomic mass of 35.5. Calculate the relative abundance of the isotopes of mass number 37
20
25
60
75
Correct answer is B
Let the relative abundance of oxygen with mass 37 be x%
∴ The relative abundance of the isotope of mass 35 = (100 - x)%. Total mass of isotopes of mass 37 = 37x, while that of 35 = 35(100 - x)
∴ Total mass of the 100 atoms
= 37x + 35(100 - x) = 35.5
= 37x + 3500 - 35x = 35.5
∴ Mean mass of chlorine atom = (2x + 3500)/100 = 35.5
2x + 3500 = 3550; x = 50/2 = 25
Water is said to be 'hard' if it ...
Lead and tin are the components of ...
Which of the following is a common property of non-metals? ...
The process that occurs when two equivalent forms of a compound are in equilibrium is ...
The general formula for the alkanals is ...
How many zones are present in a luminous Bunsen burner flame? ...
Which of the following atoms contains the highest number of electrons in the outermost shell? ...
The gas which causes global warming is? ...
What is the concentration of a solution which contains 0.28g of potassium hydroxide in 100 cm\(...