A given volume of methane diffuses in 20s. How long will ...
A given volume of methane diffuses in 20s. How long will it take the same volume of sulphur (IV) oxide to diffuse under the same conditions?
[C = 12, H = 1, S = 32, O = 16
5s
20s
40s
60s
Correct answer is C
Relative molecular mass of CH4 = 12 * 1 + 4 = 16
Relative molecular mass of SO2 = 32 + 10 *2 = 64
tSO2/tCH4 = √MSO2/MCH4
t/20 = √64/16 = √4
t/20 = 2
∴ t = 20 * 2 = 40sec
The monomer of polythene is ...
The dissolution of common salt in water is a physical change because ...
The maximum number of isomers for an alkene with molecular formula C4H8 is ...
For iodine crystals to sublime on heating, the molecules must acquire energy that is? ...
In the extraction of sodium from fused sodium chloride, the anode is made of platinum because ...
SO2 + O2 → 2SO3 In the reaction above, the most suitable catalyst is?...
Carbon is deposited in the exhaust pipes of cars because of ...
The property which makes alcohol soluble in water is the ...