A compound contains 40.0% carbon 6.7% hydrogen and 53.3% ...
A compound contains 40.0% carbon 6.7% hydrogen and 53.3% oxygen. If the molar mass of the compound is 180, find the molecular formula.
[H = 1, C = 12, O = 16]
CH2O
C3H6O3
C6H12O6
C6H12O3
Correct answer is C
C - 40% ; 40/12 = 3.33
H - 6.7% ; 6.7/1 = 6.7
O - 53.3% ; 53.3/16 = 3.33
C = 3.33/3.33 = 1
H = 6.7/3.33 = 2
O = 3.33/3.33 = 1
CH2O
(CH2O)n = 180
(12 + 2 + 16)~n = 180
30n = 180
n = 6
= C6H12O6
Which of the following properties would not influence electrovalent bond formation? ...
The atomic number of an isotope of hydrogen is equal to its mass number because it ...
The compound above is the product of the oxidation of ...
A chemical process in which there is a gain of electrons is known as? ...
The residual solids from the fractional distillation of petroleum are used as? ...
Carbon is often deposited in the exhaust-pipe of cars because of the? ...
50cm 3 of a saturated solution of potassium trioxonitrate (V)at 40°C contains 5.05g of the salt....
The number of particles in one mole of a chemical compound is the ...