Mg(s) + 2HCl(aq) → MgCl2(aq) + H2(g)
From the...
Mg(s) + 2HCl(aq) → MgCl2(aq) + H2(g)
From the equation above, the mass of magnesium required to react with 250cm3 of 0.5M HCl is
[Mg = 24]
0.3g
1.5g
2.4g
3.0g
Correct answer is B
Molar conc. =no.of moles/Vol in dm3
Vol=250cm3= 0.25dm3
Molar conc=0.5M
No of moles=molar conc *Vol in dm3
=0.5*0.25
=0.125mole of HCl
2moles of HCl → 1Mole of Mg
0.125 mole →(0.125*1)/2
=0.0625mole of Mg
Reacting mass=no of moles* molar mass
Mg=24
Mass=0.0625*24
=1.5g
2H2O (l) + 2F2(g) → 4HF(aq) + O2(g). In the reaction above, the substance that is being reduced i...
In the laboratory preparation of ammonia, the flask is placed in a slanting position so as to ...
The scientist who discovered the zig-zag movement of gas molecules is ...
Elements which belong to the same group in the Periodic Table are characterized by ...
Hydration of ions in solution is associated with...
Which of the following is true concerning the properties of benzene and hexane? ...
The following ions have the same electron configuration except 8O, 12Mg,&n...
consider the following reaction equation: 2NH3 .+ 3Cl2 → N2 + 6HCl. NH\(...
Which of the following metals is commonly alloyed with copper to make brass? ...